materiały prasowe

SZTUKA DO KOCHANIA, OGŁĄDANIA I SŁUCHANIA

Gruzińskie impresje w Jabłonnie

w ostatni czwartek (27 października) w galerii „Ogród” Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Jabłonnie odbył się wernisaż wystawy, malarstwa Nanuli Burduli – Taliashvili. W kilkunastu zaprezentowanych obrazach wyraźnie wyczuwalny jest Kaukaski klimat Gruzji, skąd pochodzi artystka, słyszalna muzyka Chopina, stanowiąca świat pełen inspiracji dla malarki mieszkającej od 1995 roku w Polsce. Inspiracją ostatnich prac jest Jabłonna, gdzie artystka zamieszkała w maju tego roku.

( …),W Jabłonnie państwo Taliashvili zamieszkali w maju tego roku. Bardzo szybko nawiązali dobre stosunki sąsiedzkie z mieszkańcami Jabłonny. Jak twierdzi autorka wystawy, być może dlatego, że Gruzinów i Polaków łączy bardzo silna cecha gościnności.

Jak się okazało nowe miejsce zamieszkania, a szczególnie spacery w pobliskich lasach są dla Burduli – Taliashvili bardzo inspirujące. Część zaprezentowanych na wystawie prac powstała już w Jabłonnie. W jej twórczości ważną rolę odgrywa również muzyka, bez niej artystka nie wyobraża sobie sztuki. Jej malarstwo, podobnie jak muzyka,opiera się na harmonijnym łączeniu poszczególnych elementów.

Obrazy Burduli – Taliashvili, jak pisała Maja Wołosiewicz, są „do kochani,oglądania i słuchania (…)”. Ciepłe barwy oraz przepojone nastrojem tajemniczości dzieła artystki zachwycają miłośników malarstwa nie tylko z Polski i rodzimej Gruzji, ale również z Austrii, Szwecji i Włoch.

KAROLINA WIRESKA
GAZETA MIEJSCOWA
3 Listopada 2005 r.

powrót
realizacja artiga.pl